چگونه یک مقدمه مناسب برای مقاله بنویسیم

در این بخش با نحوه نوشتن و نگارش مقدمه introduction برای مقاله ، ویژگی ها و اصول نوشتن مقدمه مقاله برای مقالات علمی و پژوهشی، مقالات ISI، مقالات ISC، مقالات Scopus، مقالات نمایه pubmed یا medline برای حوزه پزشکی آشنا می شوید.

اصول اساسی نوشتن مقدمه مقاله

برای نگارش و نوشتن یک مقدمه مناسب برای مقاله باید به اصول اساسی توجه کرد. باید به این مسئله دقت کنیم که مقدمه یک مقاله یا پایان نامه تنها پر کردن مطالب پشت سرهم و کلی گویی در مورد مسئله نیست. این امر زمانی ارزش پیدا می کند که بخواهیم مقاله را به مجلات بین المللی ارسال کنیم. مسلما ادیتورهای مجلات خارجی اهیمت زیادی برای مقدمه مقاله قایل هستند و اولین مبحثی که در مقاله به آن توجه می کنند مقدمه مقاله خواهد بود. در ادامه به اصولی اشاره میکنیم که مهارت لازم برای مقدمه نویسی حرفه ای را فراهم می کند.

سعی کنید خواننده را به متن مقدمه مقاله علاقه مند کنید:

شما ممکن است بخواهید موضوع اصیلی یا عنوان خود را با طرح یک پرسش یا مساله کلی حاکم در حوزه موردنظر شروع کنید. برای این منظور، سعی کنید از یک زبان شیوا و قوی استفاده کنید. این جمله‌ی عنوانی شما همچون پرچمی است که به خواننده اطلاع می‌دهد که بند آغازین شما درچه باره‌ای صحبت می‌کند. مهارت نوشتاری و توانایی شما جهت بحث راجع به این عنوان یا موضوع اصلی در نحوه آغاز مقدمه‌ی شما انعکاس می‌یابد. پس، مقدمه خود یا بند عنوانی را با جمله‌ای گیرا و قوی درخصوص حوزه‌ای که موضوع شما به آن ربط پیدا می‌کند، آغاز کنید. وقتی جمله عنوانی خود را انتخاب کردید، تمامی جمله‌های موجود در آن بند می‌بایست مرتبط به ان باشند. گاهی، این جمله‌ها درخصوص اصلی توضیح خواهند داد که در جمله‌ی عنوانی خود آن را به اختصاص مطرح کرده‌اید. گاهی نیز آن‌ها حامل استدلال راجع به جمله‌ی عنانی خواهند بد. گاهی نیز بند با یک جمله عنوانی شروع نمی‌شود و جمله‌ی عنوانی نتیجه‌ی بحثی خواهد بود که در آن بند صورت می‌گیرد. در هر حالت، وقتی مقدمه‌ی خود را می‌نویسید، می‌بایست به روشنی درباره عنوانی صحبت کنید که محتوای مقاله یا کارنوشت شما مبتنی بر آن صورتبندی می‌شود دقت نمایید که عنوان مورد بحث شما در بند آغازین ارتباط مستقیم با عنوان یا موضوع شما داشته باشد و خواننده‌ی خود را دچار سردرگمی ننمایید. پس، بطور کلی شما می‌توانید جمله‌ی آغازین مقدمه‌ی خود را با یک نقل قول قوی در خصوص موضوع خود، با یک پرسش جالبی که توجه خواننده را جلب می‌کند، و یا یکی از حقایق مهم و جالبی که طی پژوهشتان به آن‌ها رسیده‌اید، و یا علت و انگیزه‌ی خود از مطالعه‌ی موجود شروع کنید.

ادبیات مناسبی را برای مقدمه مقاله مطرح کنید:

پس از این‌که به صورت روشن درباره‌ی عنوان خود بحث کردید، در بندهای بعدی درخصوص ادبیات پیشین – مطالعه‌ها و پژوهش‌هایی که درباره عنوان موردنظر انجام شده‌اند – مربوط به مساله یا پرسش خود بحث نمایید. این عمل می‌تواند به اعتبار کار شما بیفزاید. در این راستا، از ذکر منابع اطلاعاتی خود شرمگین نباشید و با یک افتخار علمی منبع آن‌ها را ذکر کنید. وقتی می‌خواهید اصطلاح‌ها یا مفهوم‌هایی را در مقدمه خود مطرح کنید، آن‌ها را از نظر مفهومی مستند به نظریه یا نظریه‌هایی متنفذ تعریف نمایید. در اینجا درخصوص یافته‌ها یا نظریه‌پردازی‌های مرتبط با مساله‌ی خود بحث کنید این بخش ممکن است طولانی‌ترین بخش مقدمه باشد. شما می‌بایست این بخش از مقدمه خود را طوری سازمان دهید که به صورت منطقی نظم گیرد و در راستای ختم به هدف شما عمل نماید.
مطالعه خود را برای مقدمه مقاله معرفی کنید
قتی ادبیات پیشین را معرفی و از آن‌ها نتیجه‌گیری کردید به واسطه آن‌ها مرحله گذر از کل را طی نمودید، به مطالعه خود می‌رسید. خواننده شما می‌بایست بتواند مفهوم‌ها و متغیرهایی را که در کار شما مورد بررسی قرار می گیرند، شناسایی و پیش‌بینی نماید. پس، سعی کنید مفهوم‌ها و متغیرهای موردبررسی خود و بطور کلی نحوه پرداختن به آن‌ها را روشن نمایید. بنابراین به صورت بسیار مختصر رویه‌ای را که قرار است درخصوص بررسی مفهوم‌ها و متغیرهای خود در پیش بگیرید، بیان نمایید. این بند کوتاه همان بندی است ک ه نوشته شما را به سمت عنوان بسیار معین شما رهنمون و محدود می‌سازد. البته، در پاره‌ای از موارد نحوه مطالعه ذکر نمی‌گردد؛ گاهی نیز فقط به صورت مختصر درون پرانتز ذکر می‌شود. برای نمونه، «این مطالعه از طریق پیمایش انجام شده است».

هدف خود را در مقدمه مقاله ذکر کنید:

وقتی مقدمه شما کاملا محدود شد و مفهوم‌ها یا متغیرهای شما را دربرگرفت، هدف خود را ذکر نمایید و در صورت امکان پیش‌بینی‌های خود را مطرح کنید. این هدف شما ممکن است در قالب جمله‌ی پایانی بندی که در آن مفهوم‌ها یا متغیرها را مطرح می‌کنید بیاید و یا اینکه ممکن است بخواهید بند مجزایی را به آن اختصاص دهید و اندکی نیز در مورد آن و پیش‌بینی‌هایی که انجام می‌دهید، صحبت نمایید. در این پیش‌بینی‌ها، شما ممکن است بخواهید درخصوص جهت روابط احتمالی بین متغیرهای خود بحث نمایید. البته، برخی از متخصصان معتقدند که در مقدمه نمی‌بایست درخصوص نتایج نهایی مطالعه صحبت شود. همچنین، در برخی از مطالعه‌ها هدف و پیش‌بینی در قالب یک حکم انجام می‌گیرد و بنابراین در بند آخر، این حکم مولف است که به نوعی مطرح می‌شود. با جمع‌بندی عناصری که در اینجا ذکر شدند، مقدمه خود را بنویسید. مقدمه نیز می‌بایست مبتنی بر سبک نگارش کل متن نوشته شود. وقتی مقدمه خود را نوشتید، سعی کنید آن را بارها و بارها بخوانید و مرور کنید تا اطمینان یابید بی‌عیب و نقص است. توجه نمایید که مقدمه پس از اتمام مقاله‌ی اصلی نوشته می‌شود، اما در ابتدا می‌آید. پس، مقدمه‌ی خود را درخصوص انطباق با متن اصلی بازبینی و بازسنجی نمایید.

نکات مهم در نوشتن مقدمه مقاله

1- سعی کنید بندها (پاراگراف‌ها) از انسجام درونی برخوردار باشند و هر بند حول یک عقیده کلیدی انسجام یابد.
2- جمله یا جمله‌هایی از هر بند را به عنوان جمله‌های انتقالی در نظر بگیرید و با کمک آن‌ها طوری گذر از یک بند به بند دیگر را انجام دهید تا خواننده دچار سردرگمی و گیجی نشود.
3- جمله یا جمله‌هایی از هر بند را به عنوان جمله‌های انتقالی در نظر بگیرید و با کمک آن‌ها طوری گذر از یک بند به بند دیگر را انجام دهید تا خواننده دچار سردرگمی و گیجی نشود.
4- تا حد امکان از جمله‌ها و درنتیجه فعل‌های معلوم استفاده نمایید. جمله‌های مجهول ممکن است موجب آزار و سردرگمی خوانندگان بویژه داوران شوند.
5- سعی کنید از اصطلاح «من» کمتر استفاده نمایید، چون داوران وخوانندگان ممکن است آن را حمل بر غرور به حساب آورند و زیاد از آن خوششان نیاید. اگر چاره‌ای ندارید، استفاده از واژه‌ی «مولف یا نویسنده» می‌تواند بهتر باشد.
6- سعی کنید در مقدمه‌ی خود از که نوشت‌ها (مخفف‌ها) بویژه که نوشت‌های ناآشنا برای بیشتر خوانندگان استفاده نکنید، مگر این که چاره‌ای نداشته باشید. در این صورت، بهتر است آن را در پانوشت توضیح دهید.
7- از سرقت علمی پرهیز کنید و در هرکجا که از مطلب دیگران استفاده می‌کنید، آن را مستند نمایید. دیده شده است که برخی از مولفان چون مطالبی را از دل مقاله یا کارنوشت خود بیرون می‌آورند و در مقدمه‌ی خود به کار می‌گیرند و تصور می‌کنند که چون در آنجا استناد انجام شده است، دیگر در مقدمه نیازی به این کار نیست. اما، استناد در هرجایی کار عاقلانه و درستی است که می‌بایست انجام گیرد و شما نیز بطور یقین جزء افرادی هستید که به قانون «حق مولف» احترام می‌گذارید.
8- اگر در مقدمه‌ی خود نقل قول مستقیم داشتید، کلیه‌ی قواعد مربوط به نقل قول‌های مستقیم را لحاظ نمایید.
9- خواننده را در وسط مساله یا نظریه تنها نگذارید. زمان و فضای کافی‌ای را برای هدایت خواننده و طی دوره‌ی گذر از کل به خاص اختصاص دهید.
10- در هرکجا که مفهوم‌های ناآشنا یا اصطلاح‌های فنی را مطرح می‌کنید، آن‌ها را با ذکر نمونه‌هایی توضیح دهید.
11- سعی کنید لحن نوشتاری شما برای مخاطبان بالقوه مناسب باشد. توجه نمایید که شما برای آنان می‌نویسید و نه برای خودتان.
12- سعی کنید در مقدمه به نتایج خود اشاره نکنید، البته انجام پیش‌بینی‌ها در راستای جهت رابطه‌ی بین متغیرها اشکالی ندارد.

برای استفاده از هریک از خدمات زیر توسط پژوهشگران برتر دانشگاهی با ما تماس بگیرید یا درقسمت ثبت سفارش، درخواست خود را درج کنید.

نگارش مقالات با ظرفیت پذیرش در مجلات بین المللی
استخراج مقالات با کیفیت  از  پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری
ترجمه تخصصی مقالات فارسی به انگلیسی به صورت تخصصی
معرفی مجلات ISI ,ISC  و SCOPUS به متقاضیان
اطلاع رسانی در مورد لیست سیاه وزارت علوم و دانشگاه ها
اخذ پذیرش تضمینی مقالات  از مجلات ISI ISC  و SCOPUS
پیگیری چاپ مقالات

درخواست خدمات پارس تز ایرانیان