چگونه ISI بودن یک مجله را تشخیص دهیم؟

برای احراز ای اس ای(ISI) بودن یک مجله نمیتوان تنها به گفته های خود مجله و یا افراد دیگر و خصوصا موسسات سودجو که اطلاعات غلط می دهند بسنده کرد. بنابراین دانشجویان باید سطح آگاهی خود را به حدی برسانند که بتوانند به راحتی ای اس ای(ISI) بودن یک مجله را از سایت رویترز تشخیص دهند و در ادامه از بلک لیست نبودن مجله اطمینان حاصل کنند.
ما در این اینجا به شما کمک می کنیم تا :

با سایت ای اس ای تامسون آشنا شوید.
ای اس ای بودن مجله ای را از طریق جستجوی ISSN تشخیص دهید.
ای اس ای بودن مجله ای را از طریق جستجوی نام کامل آن تشخصیص دهید.
جعلی بودن یک ژورنال را سریع تشخصیص دهید.

تامسون رویترز (Thomson Reuters) آی اس آی چیست؟

ما برای تشخیص ای اس ای ISI بودن یا نبودن یک مجله و نوع کتگوری آن نیاز به مرجعی داریم که همواره مجلات را پایش کرده و بر آنها نظارت داشته باشد. این مرجع پایگاه تامسون رویترز (Thomson Reuters) می باشد. به عبارت دیگر اصلی ترین مرجع برای این کار تامسون رویترز (Thomson Reuters) می باشد. تامسون رویترز به عنوان مهمترین پایگاه برای شناسایی ISI بودن مجلات استفاده می شود. توجه داشته باشید که از این پایگاه تنها ای اس ای بودن یا نبودن یک مجله  تشخیص داده می شود و برای شناسایی ایمپکت فکتور باید به وب سایتهای دیگر مراجعه کرد. در کشور ما نیز برای بسیاری از نهادها مانند دانشگاه های آزاد، دانشگاه های  سراسری و حتی بنیاد ملی نخبگان از این پایگاه به عنوان مرجعی برای شناسایی ISI بودن مجلات استفاده می کنند.

چگونه به وب سایت تامسون رویترز (Thomson Reuters) دسترسی پیدا کنیم؟

برای این کار می توانید به صورت ساده تر آدرس زیر را در قسمت آدرس بار پیست کنید.  http://ip-science.thomsonreuters.com/mjl/  با این کار وارد وب سایت زیر می شوید.

وبسایت تامسون رویترز
در قسمتی که مشخص شده است فضای لازم برای جستجوی مجله مشخص شده است. پژوهشگران با سه روش می توانند ای اس ای بودن یا نبودن  یک مجله را از لیست این پایگاه جستجو کنند. در قسمت Search Type  سه شکل برای جستجوی یک مجله در نظر گرفته شده است که با کلیک بر روی قسمت Search Type  این سه طریق مشخص می شود. (به شکل زیر نگاه کنید)

سایت ای اس ای تامسون
اولین گزینه Title Word  یا به اصطلاح یک لغت در کل عنوان مجله می باشد. این گزینه امکان جستجوی مجلاتی را فراهم می کند که حداقل دارای یکی از واژه های مورد نظر شما باشد. نکته مهم این است که با این گزینه ممکن است تعداد زیادی از مجلاتی که حداقل دارای یک واژه مشترک هستند را جستجو کند پس در شرایط عادی این گزینه پیشنهاد نمی شود.
دومین گزینه Full journal title می باشد. این گزینه امکان جستجوی عنوان دقیق مجله مورد نظر را فراهم می آورد.
سومین گزینه ISSN می باشد. ISSN شماره هشت رقمی منحصربه‌فردی است که برای مشخص کردن یک نشریه دوره‌ای چاپی یا الکترونیکی به کار می‌رود.  برای دسترسی به ISSN  مجلات می توانید به وب سایت خود مجلات رجوع کرده و از آنجا این شماره را کپی کنید.
اگردر قسمت Search Term نا مجله خود را قرار می دهید دقت کنید که در تایپ شما غلط املایی وجود نداشته باشد چرا که امکان جستجو با غلط املایی و یا عدم رعایت فاصله بین کلمات وجود نخواهد داشت. در مرحله بعدی از قسمت Search Type   گزینه مندرج را  انتخاب کنید. اگر عنوان مجله را سرچ می کنید گزینه Full journal title   را انتخاب کنید و اگر ISSN مجله را دارید. آن را در باکس بالایی پیست کرده و از باکس پایین گزینه ISSN را انتخاب کرده و بر روی گزینه Search کلیک کنید. اگر مجله ای با مشخصات ذکر شده یافت شد شما می توانید نتیجه بگیرید که مجله مورد نظر شما به عنوان مجله ISI شناخته می شوید.
یک مثال: فرض کنید می خواهیم ISI بودن و یا نبودن مجله Journal of Business Research را مورد جستجو قرار دهیم. عنوان مجله را در بخش Search Term پیست کرده و از قسمت پایین گزینه Full Journal Title را انتخاب کنید.
بر روی گزینه Search کلیک کنید. کمی تامل کنید. اگر طبق شکل زیر عنوان مجله مورد نظر یافت شد می توان نتیجه گرفت که ISI بودن مجله احراز شده است. به شکل زیر نگاه کنید.

ISI بودن مجله
برای اطمینان بیشتر این کار را با درج ISSN مجله نیز انجام دهید. ابتدا ISSN مجله  (برای مثال 8852-4567) را در قسمت Search Term  قرار داده و از باکس پایین نیز ISSN را انتخاب کنید.
اما زمانی که شما با گزینه No matches found for the query مواجه می شوید باید بدانید که مجله شما ISI نمی باشد. و شک نکنید که این وب سایت اگر عنوان مجله را بدون غلط املایی وارد کرده باشید یا حتی ISSN را نیز صحیح وارد کرده باشید هیچ گاه تر تشخیص خود اشتباه نخواهد کرد.
اما کار شما اینجا تمام نمی شود. مرحله بعدی چک کردن بلک لیست دانشگاه های آزاد و سراسری و وزارت علوم می باشد. این لیست ها در قسمت مجلات جعلی و فاقد اعتبار در وب سایت پارس تز ایرانیان درج شده است.

توجه مهم برای قرار نداشتن مجله در لیست مجلات فاقد اعتبار وزارت علوم و وبسایت های جعلی

بعد از احراز آی اس ای بودن مجله و قرار نداشتن آن در بلک لیست کمی تامل کنید چرا که سودجویان در دزدیدن مجلات آی اس ای بسیار حرفه ای تر عمل می کنند. آنها با جستجو در بین مجلات ISI به دنبال مجلاتی می روند که هنوز وبسایتی برای خود دست و پا نکرده اند. دزدان این مجلات با راه اندازی وب سایت و دزدیدن مشخصات ژورنالهای معتبر به شکل حرفه ای باعث اشتباه شما می شوند. برای تشخیص این مجلات به صفحه روش های شناسایی مجلات جعلی و تقلبی در سایت موسسه پارس ایرانیان (اینجا)، لیست مجلات فاقد اعتبار وزارت علوم (اینجا) و جدید ترین لیست مجلات جعلی وبسایت موسسه افرا (اینجا) مراجعه نمایید

درخواست خدمات پارس تز ایرانیان