نحوه نوشتن چکیده مقاله

چکیده مقاله یا Abstract یک مقاله بیان قوی، کوتاه و خودشمول از یک کارنوشت (پژوهش‌نامه، مقاله و غیره) است که یک کار بزرگتر را توصیف می‌کند یا به قولی «مشتی از خرواری» است که آن خروار را به خوبی نشان می‌دهد. در این بخش با نحوه نوشتن چکیده مقاله و اصول نگارش چکیده مقاله برای محققان علاقه مند به حوزه مقاله نویسی برای ژورنال های ISI، مجلات علمی و پژوهشی، مقالات همایشی، مقالات حوزه پزشکی برای ژورنال های pubmed و ژورنالهای دارای ایندکس Scopus آموزش داده می شود.

چکیده مقالات ISI، چکیده مقاله علمی و پژوهشی، چکیده مقاله نوشته شده برای ژورنال های ISC، چکیده مقاله نگارش شده برای مجلات PubMed،  حاصل و عصاره‌ی کل مقاله است

خواننده‌ی بالقوه می‌بایست با مطالعه آن پی به محتوای متن ببرد ودرخصوص مناسبت آن با نیاز خود داوری نماید. پس، شما باید با استفاده از نسبت کوچکی از کلید واژه‌ها یا اصطلاح‌های کلیدی متن خود بیتوانید عصاره‌ی مطالعه خود را که در آن روی بخش‌های مهم مطالعه تاکید می‌گردد بیان نمایید و خواننده بالقوه خود از جمله سردبیر و هیأت تحریریه و داوران احتمالی را جذب نمایید. همچنین، باید توجه داشته باشید که طیف گسترده‌ای از خوانندگانی که به چکیده دسترسی دارند و آن را مطالعه می‌کنند بویژه در جهان رایانه‌ای و درون شبکه‌ای موجود بسیار بیشتر از خوانندگان کل متن مقاله است و آن‌ها پس از مطالعه چکیده است که تصمیم می‌گیرند که ایا متن کامل مقاله‌ی شما را تهیه و مطالعه نمایند یا نه. پس، لازم است یک توصیف کامل اما مختصر و موجز از کارتان را طوری در چکیده بیاورید که خواننده را مجاب نماید نسخه‌ای از مقاله‌ی شما را تهیه و مطالعه نماید.

هدف اصلی چکیده مقاله ISI، چکیده مقاله علمی و پژوهشی راهنمایی خوانندگان است:

چکیده به خواننده کمک می‌کند تا به سرعت تصمیم بگیرد که آیا مقاله‌ی موردنظر (حتی کارنوشت و پژوهش‌نامه) به دردش می‌خورد یا نه؛ و اگر به دردش می‌خورد، به متن کامل رجوع نماید. پس، چکیده می‌بایست به گونه‌ای نگارش شود که خواننده بتواند با خواندن آن برداشت درستی از متن داشته باشد. در این حالت، در چکیده می‌بایست به نکات عمده‌ی متن و استدلال نهفته در آن توجه شود (اصول نگارش چکیده مقاله)

چکیده یا Abstract در یک مقاله می‌تواند نقش indexing را بازی نماید:

این امر بویژه درخصوص چکیده‌های درون شبکه‌ای صادق است. پس، در یک چکیده‌ی درون شبکه‌ای، خواننده می‌تواند با انتخاب‌هایی به اطلاعات درون متن راه یابد و یا حتی در مقاله‌های نوشتاری نشریه‌ای بفهمد که چه مباحث مهمی در متن وجود دارد. بنابراین، چکیده می‌بایست حاوی کلید واژه‌ها یا عبارت‌های کلیدی‌ای باشد که دلالت بر مهم‌ترین بخش‌های متن اصلی دارند.
اگر خواننده تصمیم بگیرد که کل متن را مطالعه نماید، چکیده می‌تواند به عنوان نقشه‌ی استدلال یا بحث نویسنده عمل نماید. به سخن دیگر، خواننده با مطالعه‌ی چکیده متوجه شود که چه مطالبی و با چه ترتیبی در متن اصلی وجود دارند و اگر نخواهد کل متن اصلی را مطالعه نماید و فقط به بخش‌های خاصی نیاز دارد، فقط به آن‌ها رجوع نماید. حتی چکیده می‌تواند یک ابزار سودمند برای نویسندگانی باشد که می‌خواهند کار خود را بازسنجی نمایند و برداشت روشن و درستی از مباحث، استدلال‌ها و دیدگاه‌های خود در متن اصلی داشته باشند. اگر نویسنده بتواند دیدگاه‌ها، نظرها، و استدلال‌های خود را به صورت رشون و شفاف در چند جمله و به گونه‌ای بیان نماید که دیگران نیز بدون داشتن یک شناخت کامل از موضوع و کل متن بتوانند آن و عقیده‌ی اصلی آن را درک کنند، پس نویسنده می‌تواند مطمئن شود که تسلط خوبی بر دیدگاه‌ها و استدلال‌های موردنظرش جهت ارائه داشته و به خوبی آن‌ها را ارائه نموده است. یک چکیده می‌بایست بیانگر هرچیز بسیار مهم به گونه‌ای باشد که به خواننده یک برداشت روشنی از محتوای مقاله را القاء نماید.
شما به عنوان یک مقاله‌نویس می‌توانید از چکیده برای بازسنجی مقاله‌تان توسط متخصصان استفاده نمایید. گاهی شما می‌خواهید دیدگاه‌ها و عقاید پاره‌ای از متخصصان یا افرادی را که وقت محدودی دارند و بنابراین نمی‌توانند کل کارنوشت یا مقاله‌ی شما را مطالعه کنند و در آن موردنظر بدهند، بدانید. استاد شما، دوست شما، و یا هر متخصص دیگری با مطالعه‌ی یک چکیده‌ی به درستی نگاشته شده خواهد توانست به سرعت برداشت کامل و درستی از مقاله‌ی شما داشته باشد و بنابراین رهنمودهای ارزنده‌ای را در اختیار شما قرار دهد. پس، چون چکیده کوتاه و مختصر است، راحت‌تر می‌توانید از برخی از افراد بخواهید که آن را مطالعه نمایند و عقاید کلیدی خود را در اختیار شما قرار دهند.
برای استفاده از خدمات زیر با موسسه تماس بگیرید یا در قسمت ثبت سفارش، درخواست خود را درج کنید.
آموزش نوشتن مقالات پژوهشی، مقالات ISI، مقالات JCR
نگارش مقالات علمی پژوهشی
استخراج مقاله علمی و پژوهشی از پایان نامه های ارشد و دکتری
استخراج مقاله از پایان نامه متناسب با فرمت مجلات ISI ، ISC ، SCOPUS
استخراج مقاله از پایان نامه متناسب با ساختار همایش های ملی و بین المللی
ترجمه تخصصی مقالات
پذیرش مقالات از مجلات ISI ، ISC ، SCOPUS

درخواست خدمات پارس تز ایرانیان