شناسایی مجلات معتبر

چگونه مجلات معتبر وزارت علوم و دانشگاه آزاد را شناسایی کنیم؟

شما برای انتخاب مجلات متناسب با مقاله خود نیازمند اطلاعات دقیق از مجله مورد نظر خواهید بود. برای این منظور نیاز با مرجعی دارید تا اطلاعات صحیحی راجع به آن مجله به شما بدهد. حساسیت این امر به این دلیل است که بسیاری از مجلات برای تبلیغات و جذب نویسندگان جهت ارسال مقالات به مجله خودشتان به دروغ میزان ایمپکت فکتور را بالا ذکر کرده و یا به صورت جعلی با درج ایمپکت فکتور غیر واقعی سعی در فریب دانشجویان و پزوهشگران دارند. از طرف دیگر برخی موسسات با وقاحت تمام سعی در فریب و اغفال دانشجویان داشته و اطلاعات غلطی در مورد ای اس ای بودن یا داشتن ایمپکت فکتور به دانشجویان می دهند. ما در موسسه پارس تز ایرانیان به بسیاری از دانشجویان برمی خوریم که مبالغ هنگفتی را صرف مجلاتی کرده اند که نه ای اس ای هستند و نه ایمپکت فکتور دارند. گاهی وقتها میزان کلاهبرداری از این دانشجویان به اندازه ای وقیحانه است که باعث می شود به انسانیت افراد فریبکار شک کنیم. در شرایط فعلی که روز به روز بر تعداد مجلات جعلی(رجوع کنید به قسمت مجلات جعلی و نحوه شناسایی آنها در این وب سایت) افزوده می شود شناسایی مجلات معتبر از مجلات غیر معتبر بسیار مشکل می شود. برای جلوگیری سود جویان  و پیدا کردن مجلات معتبر به موارد زیر توجه کنید.

گام اول:جستجوی مجله در تامسون رویترز Thomson Reters یا  سایت Scopus

نسبت به ای اس ای بودن مجله اطلاع پیدا کنید. برای این کار وارد سایت تامسون رویترز  بشوید. برای این کار می توانید به صورت ساده تر آدرس زیر را در قسمت آدرس بار پیست کنید. http://ip-science.thomsonreuters.com/mjl/  با این کار وارد وب سایت زیر می شوید.

سایت تامسون. شناسایی مجلات معتبر

در قسمتی که مشخص شده است فضای لازم برای جستجوی مجله مشخص شده است. از دو طریق درج ISSN ای اس اس ان و نام کامل مجله می توانید به ای اس ای بودن مجله پی ببرید.
سایت رتبه بندی مجلات و ژورنال ها علمی و پژوهشی SJR : Scientific Journal Rankings وابسته به موسسه Scopus اسکوپوس نیز میتواند کمک شایانی به شما نماید.

گام دوم: بلک لیست یا لیست سیاه وزارت علوم و دانشگاه ها

به سراغ بلک لیست یا لیست سیاه مجلات بروید و به جستجوی مجله مورد نظردر این لیست بپردازید. آخرین بلک لیست وزارت علوم مربوط به اردیبهشت 1394 می باشد که این لیست نیز در قسمت آخرین لیست مجلات فاقد اعتبار وزارت علوم در سایت موسسه قابل بازیابی است (اینجا). در صورتی که مجله در این لیست قرار نداشت و ای اس ای نیز بود می تواند نسبت به معتبر بودن آن اطمینان حاصل کنید.

در گام سوم: از جعلی نبودن مجله و ژورنال اطمینان حاصل کنید.

برای اینکار می توانید از صفحه سایتی مهم جهت شناسایی جعلی بودن مجله و ژورنال در سایت موسسه (اینجا) بازدید نمایید.

2- به قسمت شناسایی مجلات جعلی در وب سایت پارس تز ایرانیان مراجعه کنید (اینجا). در آنجا 10 روش برای شناسایی مجلات جعلی به شما پیشنهاد داده ایم.

3- با متخصصان پارس تز ایرانیان تماس بگیرید یا سفارش خود را ثبت نمایید (فرم ثبت سفارش) تا ای اس ای بودن و یا جعلی بودن یک مجله را به شکل رایگان برای شما احراز کرده و به اطلاع شما برسانند.